poniedziałek, 12 styczeń 2015 04:17 In Atlas Ryb

Kleń jest jedną z  najbardziej rozpowszechnionych ryb w Europie, występuje w wodach całego kontynentu. Nie spotkamy jej jedynie w Irlandii, Danii, Portugalii i europejskiej części byłego ZSRR. Kleń zasiedla głównie rzeki chociaż występuje też w jeziorach, zbiornikach zaporowych, a nawet w wodzie słonej - przy ujściu rzek do morza.

środa, 07 styczeń 2015 01:12 In Atlas Ryb

 

 

 Pstrąg potokowy należy do rodziny ryb łososiowatych, gatunku salmo trutta. Jest to ekologiczna odmiana troci atlantyckiej. Jest typowym drapieżnikiem, a torpedowaty kształt ułatwia mu egzystencję w wartkim nurcie.

niedziela, 16 listopad 2014 23:29 In Atlas Ryb

Najbardziej skomplikowaną i zarazem najdłuższą wędrówkę ze wszystkich ryb odbywa węgorz. Po  7-8 latach pobytu w wodach śródlądowych Europy samice spływają do morza gdzie spotykają się z mniejszymi od siebie samcami i dalej wspólnie wędrują na Atlantyk, a właściwie na morze Sargassowe, które jest jakby fragmentem oceanu. Tak dla ciekawości - tam gdzie woda nie jest pokryta roślinnością, glonami, przejrzystość dochodzi do 65 metrów. Jest to jedna z najbardziej przejrzystych wód świata. Właśnie tam jest miejsce na ich rozród na głębokości 500-1000 metrów, płyną tylko raz za swojego dorosłego żywota, aby odbyć tarło i zginąć.

środa, 01 styczeń 2014 12:04 In Atlas Ryb

Wydawałoby się, że złowienie szczupaka nie powinno stanowić większego problemu, znając żarłoczność i błyskawiczny atak na wszystko co porusza się w jego zasięgu. Niestety te czasy już minęły, populacja maleje z roku na rok i wcale nie jest łatwą zdobyczą.

czwartek, 02 styczeń 2014 02:06 In Atlas Ryb

RYBY JAKO ZWIERZĘTA WODNE

Ryby są najbardziej znanymi i widocznymi mieszkańcami naszych słodkowodnych wód. Warunki życia w wodzie i na lądzie są zgoła odmienne. Jak wiemy woda ma większą gęstość od powietrze, dlatego zwierzęta bytujące w akwenach wodnych są poddane o wiele większemu ciśnieniu niż te żyjące na lądzie. W związku z tym poruszając się muszą pokonać dużo większy opór. Nie mają jednak z tym problemów, gdyż ciężar właściwy ryb jest równy (prawie równy) ciężarowi wody. Stąd znane jest powiedzenie – czuje się jak ryba w wodzie.