Pstrąg potokowy (Salmo trutta/fario)

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

 

 

 Pstrąg potokowy należy do rodziny ryb łososiowatych, gatunku salmo trutta. Jest to ekologiczna odmiana troci atlantyckiej. Jest typowym drapieżnikiem, a torpedowaty kształt ułatwia mu egzystencję w wartkim nurcie.

Ten gatunek ryby żyje wyłącznie w europejskich wodach słodkowodnych - górskich potokach i rzekach, a więc wodach dobrze natlenionych. Ryby zamieszkujące rzeki, które mają ujście do M. Północnego i M. Bałtyckiego zalicza się do podgatunku Fario, a żyjące w rzekach wpływających do M. Czarnego do gatunku Labrax. Różnice między tymi gatunkami są nieznaczne i nawet ichtiolodzy mają problemy z ich rozróżnieniem. Dorosłe osobniki rodzaju męskiego charakteryzują się hakowato zagiętą do góry dolną szczęką, samice natomiast mają krótszą głowę.

Podczas tarła samicom towarzyszy nieraz kilku samców. Po zapłodnieniu ikra jest zasypywana piaskiem/żwirem. Po wylęgu larwy mają duży woreczek żółciowy, który jest zarazem źródłem ich pożywienia w pierwszym okresie życia.

 

 

Kiedy zapasy z woreczka żółciowego się skończą zaczynają odżywiać się larwami owadów oraz małymi skorupiakami, później, gdy podrosną ich ulubioną przekąską stają się opadające na powierzchnię wody owady i małe rybki. Nawet podczas tarła potrafią żerować, chociaż jest to spowodowane bardziej obroną swojego terytorium niżeli pogoń za pokarmem. Dorosłe pstrągi nie pogardzą również osobnikami swojego gatunku.

 

            

                                                                            Larwa jętki      Jętka                        Larwy z rodzaju chruścików

 

Pstrąg potokowy jest bardzo ceniony przez wędkarzy, którzy potrafią przemierzać kilometry wzdłuż naszych rzek, aby mieć przyjemność spotkać się z rodzajem Salmo trutta. A złowienie go na sztuczną muchę czy woblerka daje niesamowitą satysfakcję.

           

                                                                                                                                      Przynęty sztuczne

                               

W Polsce populacja pstrąga potokowego nie jest imponująca. Zagrożeniem dla jego rozwoju są m.in., niszczenie naturalnych siedlisk, budowle wodne, dość duża presja wędkarska i kłusole.

Oficjalny rekord Polski z 1995 roku wg. „WW” wynosi 5,526 kg i 77,5 cm

*Na wodach użytkowanych przez PZW pstrąg potokowy podlega okresom ochronnym.

W zależności od okręgu, wymiar i okres ochronny przypada:

  • W Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San; w rzece San oraz jej dopływach, w rzece Odra i jej dopływach od granicy państwowej z Czechami do ujścia rzeki Bystrzycy, oraz w rzece Bystrzyca i jej dopływach:
  • okres ochronny: 1 września – 31 stycznia
  • wymiar ochronny 25 cm
  •  Pozostałe wody:     
  • okres ochronny: 1 września - 31 grudnia    

wymiar ochronny: 30 cm                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Okręg bydgoski- pstrąg potokowy do 35 cm i lipień do 33 cm – uchwała Zarządu Okręgu nr 32/4 z dnia 21.02.2007 r.


                       -

 *mogą obowiązywać dodatkowe zasady wędkowania w poszczególnych okręgach

 

Czytany 8412 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 10 maj 2015 19:01
środa, 07 styczeń 2015 01:12 Napisał  In Atlas Ryb Tags
Więcej w tej kategorii: « Wędrówka węgorza Kleń »
Zaloguj się, by skomentować