Kleń

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Kleń jest jedną z  najbardziej rozpowszechnionych ryb w Europie, występuje w wodach całego kontynentu. Nie spotkamy jej jedynie w Irlandii, Danii, Portugalii i europejskiej części byłego ZSRR. Kleń zasiedla głównie rzeki chociaż występuje też w jeziorach, zbiornikach zaporowych, a nawet w wodzie słonej - przy ujściu rzek do morza.

Jest bardzo odporny na zmiany temperatur, dlatego złowić go można o każdej porze roku. Żeruje całą zimę, tak więc na wiosnę jest w pełnej kondycji. Kleń to w zasadzie ryba uniwersalna, można ją złowić na spinning, na muchę czy metodą spławikową. Jest jedno, ale …, jest rybą bardzo płochliwą i bardzo dobrym wzrokowcem, podobnie jak pstrąg. Dlatego bardzo trudno ją złowić, potrzeba trochę kunsztu wędkarskiego i odpowiedniego podejścia na łowisku. Branie klenia jest bardzo gwałtowne i natychmiast należy „mocno” zacinać ze względu na twardy pysk.

Ryby te przemieszczają się w stadach, tylko duże osobniki wybierają samotny tryb życia. Dorastają najczęściej, maksymalnie do 4-6 kg. i dł. 60-70 cm. Głównym pokarmem są bezkręgowce, mięczaki, owady i ich larwy oraz żaby. Latem preferują pokarm roślinny. Kleń jest smakoszem owoców, potrafi chętnie zajadać wiśnie, truskawki, czereśnie czy morwy, dlatego jeśli zauważymy nad wodą takie drzewka warto się przyczaić w tym miejscu na zasiadkę. Do tarła przystępuje w miesiącach kwiecień/czerwiec, na ciele pojawia się wówczas tzw. wysypka tarłowa (u samców). Ikrę składa wśród roślinności i na dnie kamienistym. Ikra posiada lepką osłonkę wytrzymałą na nurt wody. Przy temperaturze ok. 15º-18º C wylęga się narybek. Gospodarczo kleń nie jest zbytnio ceniony, jednak dla wędkarzy jest bardzo atrakcyjnym obiektem zainteresowania, głównie dla spinningistów i muszkarzy. 

Kleń często jest mylony z jelcem. Zasadnicza różnica to duży i szeroki otwór gębowy u klenia. Poza tym płetwa odbytowa jelca jest wcięta, a u klenia zaokrąglona.

 

                                                                           

                                                                                                           Kleń                                                                                  Jelec                                                          

Wymiar ochronny – 25 cm

Okres ochronny – brak

Rekord Polski (wg. WW) – 3,71 kg

                                                                                                                                                                                                                                        

Czytany 8562 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 styczeń 2015 16:58
poniedziałek, 12 styczeń 2015 04:17 Napisał  In Atlas Ryb Tags
Zaloguj się, by skomentować