Dobór wędki spinningowej

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wędki spinningowej ? Jedną z właściwości będzie na pewno długość. Wśród naszych spinningistów dominują długości od 2,40 m do 3,60 m. Moim zdaniem, długość należy zintegrować ze wzrostem wędkarza. Nie jest to konkretne zalecenie, ale nie wyobrażam sobie gościa o małym wzroście wymachującego ponad 3-metrowym wędziskiem.

Drugim czynnikiem będzie to czy łowimyz brzegu czy z łodzi. W pierwszym przypadku zapewne przyda się wędzisko dłuższe w granicach 2,70-3,00 m. Łowiąc z łodzi stosujmy kijki krótsze, 2,40 m w najgorszym przypadku 2,70m. Dłuższe wędziska nie zapewnią komfortu łowienia, często łowimy w towarzystwie więc manewrowanie długimi będzie troszkę kłopotliwe. Możemy też mieć problemy przy podbieraniu większej ryby. Powinniśmy również dostosować nasze wędzisko do konkretnego łowiska, wiedząc jakie tam panują warunki. Na małych, zakrzaczonych „ciurkach”, sprawdzi się długość 1,80 lub 2,10m, tam nie ma miejsca na wymachiwanie wędką. Na dużej rzece, otwartej wodzie nie ma tych problemów więc zastosujemy wędki dłuższe. 
Warto zastanowić się też jakie gatunki ryb będziemy poławiać. Na łososiowate zastosujemy mocne wędziska o długości 3,00- 3,60 m, łowiąc (brodząc) klenie, jazie, pstrągi, wystarczy długość 2,40 – 2,70 m. 
Jest jeszcze jeden szczegół, na który warto zwrócić uwagę – akcja, czyli krzywa ugięcia wędziska pod obciążeniem. Tu też dobór zależy od rodzaju przynęt i gatunku ryb. Pisząc po polsku, możemy określić cztery rodzaje akcji wędziska – bardzo sztywne, sztywne, miękkie i bardzo miękkie. Wyboru najlepiej dokonać osobiście w sklepie, nie wysyłkowo. Możemy wtedy „kijem pomachać”, sprawdzić jak nam leży w ręku. Osobiście preferuję te o akcji sztywnej.  
Poza tym określana jest  masa wyrzutowa wędziska, tzn. waga przynęty. Jest to ważne zwłaszcza podczas samego wyrzutu przynęty kiedy to występują największe siły. Przekroczenie tej granicy wagowej może doprowadzić do pęknięcia blanku. Masa wyrzutu zawsze jest opisana na wędzisku np. 5-25, 10-30 itp. 
Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę są przelotki. Najpopularniejsze i niezawodne są obecnie przelotki typu SIC, wykonane z węglika krzemu, a więc bardzo odporne na ścieranie. Nie wspomnę już o przelotkach Gold Cerment bo to wysoka półka i taki komplet przewyższa nieraz cenę samego wędziska.

Podsumowując powyższe warto przemyśleć zakup wędziska spinningowego, dobrać kołowrotek, grubość żyłki tak, aby nie męczyć ręki (nadgarstka), a łowienie sprawiało przyjemność.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Czytany 9001 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 11 styczeń 2015 21:26
piątek, 13 czerwiec 2014 04:32 Napisał  In Porady Tags
Więcej w tej kategorii: « Przechytrzyć pstrąga
Zaloguj się, by skomentować